Gry planszowe. Doskonały pomysł na prezent dla każdego.

Gry planszowe są towarzyską rozgrywką, która jest popularna niemalże na każdej szerokości geograficznej. Pozwalają odciąć się od rzeczywistości i spędzić miłe chwile z bliskimi ludźmi, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwym zadaniem. Części osób kojarzą się z monotonnymi rozgrywkami takimi jak gra w „Chińczyka”. Nic bardziej błędnego. Dzisiejsze gry wymagają strategii, logicznego myślenia i dostarczają przy tym ogromnej zabawy. Dowiedz się jak wybrać najlepszą planszówkę dla siebie.


Gry dobre na rozpoczęcie przygody z planszówkami

Idealna gra na rozpoczęcie swojej przygody z planszówkami nie powinna być zbyt trudna, by każdy łatwo zrozumiał zasady i jednocześnie nie być zbyt łatwa, by rozgrywka nie była nużąca. Co będzie dobre na pierwszy ogień? Wielu fanów gier z pewnością zgodzi się z tym, że idealnie sprawdzi się „Catan”. Podczas rozgrywki zamieniamy się w osadników wyspy, którzy budują swoje osady, korzystając z pobliskich zasobów. Gdy rozwiniemy swoje miasta, zaczyna się walka i niesamowita zabawa.

Kolejną, choć podobną pozycją jest „Carcassonne”. To gra strategiczna, podczas której walczymy z rywalami o przejęcie i rozbudowanie najbardziej atrakcyjnych lokalizacji. Obydwie będą doskonałą rozrywką dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 8 lat.

Gry zaawansowane

Jeżeli już jesteś fanem planszówek, ale Twoja obecna kolekcja przestała sprawiać Ci taką frajdę jak kiedyś, to znak, że czas ją rozszerzyć. Warto postawić na pozycje, które zostały już docenione przez innych graczy, takie jak „Terraformacja Marsa”. To wielokrotnie nagradzana zaawansowana gra planszowa, w której zadaniem graczy jest jak najszybsze skolonizowanie Marsa. Uwielbiana przez wielu ma niezwykle wysoką regrywalność i wykorzystanie wyjątkowego pomysłu.

Drugą pozycją wartą uwagi jest „Agricola”. Podczas rozgrywki gracze rozwijają swoje gospodarstwa, rywalizując ze sobą. To planszówka, która posiada wiele elementów i przed pierwszą rozgrywką zdecydowanie musicie dokładnie przeczytać całą instrukcję, ale zdecydowanie jest tego warta.

Gry na większą ilość osób (6+)

Gry planszowe są świetnym sposobem na spędzenie czasu w większym gronie. W takiej roli najlepiej sprawdzą się pozycje, które mają dużo negatywnych interakcji i dostarczą wielu zwrotów akcji i silnych emocji. Jedną z najczęściej polecanych jest „Siedem cudów świata”. To rozgrywka, podczas której staramy się jak najszybciej wybudować wszystkie cudy lub wyeliminować przeciwników. Możemy przyjąć kilka strategii i wygrać cywilnie, naukowo lub militarnie. Wybór należy do nas.

Kolejną ciekawą propozycją jest „Sabotażysta”. To gra, podczas której jeden z graczy wciela się w sabotażystę, a inni starają się go zdemaskować. Jeśli im się nie uda, sabotażysta wygrywa. W przypadku zdemaskowania odchodzi z niczym.

Gry towarzyskie i imprezowe 

Gry planszowe są doskonałym sposobem na rozkręcenie każdej imprezy. Jakie gry najlepiej się sprawdzą w tej roli? Przede wszystkim takie, których zasady są proste i szybko przyswajalne, a rozgrywka stymuluje do interakcji z innymi graczami. Co polecamy?

Ego” to gra imprezowa zawierająca zestaw 400 nietypowych pytań. Gdy gracz je wylosuje, czyta je na głos, a inni próbują odgadnąć jego odpowiedź. Nie dość, że pozwala lepiej się poznać, to zapewnia wiele zabawy. Inną ciekawą propozycją są „Tajniacy”. To rozgrywka, podczas której dzielimy się na dwie drużyny i rzucając hasłami, próbujemy nawiązać kontakt z wszystkimi naszymi agentami. 

Jeśli jednak zależy Ci na grze, przy której będzie kupa śmiechu to koniecznie wypróbuj „Party Time” gdzie dzielicie się na drużyny, a Waszym zadaniem będzie wyjaśnić pozostałym graczom w swojej drużynie znaczenie słów za pomocą innych wyrazów, używając synonimów, antonimów i podpowiedzi. Na polach premiowych czekają na Was zadania dodatkowe: pokazywanie zwierząt lub zawodów, wyszukiwanie rymów, opisywanie znanych osobistości lub znalezienie jak najwięcej ilości wyrazów na tą samą literę.

Obecna oferta gier planszowych jest naprawdę bogata i warto eksperymentować i szukać najlepszej dla siebie.