Jak utrwalić wspomnienia?

Jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku posiadanie aparatu na kliszę, wymuszało wywołanie zdjęć, aby je podziwiać. Dziś sprawa jest prostsza. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rynek fotografii przeszedł ogromne zmiany. Rozwinęła się między innymi fotografia komórkowa, co sprawiło, że ludzie chętnie przechowują zdjęcia w pamięci smartfona. Jednak jednocześnie stało się modne wywoływanie zdjęć i umieszczanie fotografii na kartach albumów.


Ludzie chętnie wracają do wspomnień przeglądając fotografie i mogąc fizycznie ich dotknąć. Ponadto album fotograficzny to fantastyczny pomysł na prezent na urodziny kogoś bliskiego, rocznicę związku. Pojawia się zatem pytanie – jak wybrać odpowiedni dla siebie album do zdjęć?

Rodzaje albumów fotograficznych

Z pozoru jest to proste zadanie, jednak różnorodność dostępnych na rynku albumów na zdjęcia sprawia, że jest to temat godny rozważenia. Tradycyjne albumy fotograficzne można podzielić na:

  • albumy do wklejania zdjęć – propozycja w postaci albumów na zdjęcia wklejane jest naprawdę ciekawa i umożliwia personalizację. Umieszczanie zdjęć w albumie polega na zapełnianiu pustych kart, a fotografie umieszcza się wklejając je za pomocą kleju. Dowolność kompozycji sprawia, że bardzo popularne fotograficzne albumy przeznaczone na wklejane zdjęcia zachęcają do kreatywności. Zdjęcia można wklejać w dowolnym formacie, rozmiarze – można je przyciąć w innowacyjny sposób, można też dodatkowo ozdobić strony

  • albumy „jamniki” – rozkładane niczym harmonijka, fantastycznie sprawdzają się w przypadku zdjęć z konkretnego wydarzenia – ślubu, komunii. Wyglądają efektownie i poniekąd mogą pełnić funkcję ramki na zdjęcia.

  • albumy na zdjęcia kieszeniowe – tradycyjne, najbardziej znane. Albumy na zdjęcia wsuwane można kupić w bardzo niskich cenach i są one powszechnie dostępne (popularne albumy wsuwane na zdjęcia). Można oglądać zdjęcia bez wyciągania z koszulki, tak więc są chronione przed porysowaniem/zadrapaniem czy też innym uszkodzeniem, dodatkowo często pod zdjęciami jest miejsce na krótki opis.

  • albumy pod folię – mechanizm jest podobny do przyklejania, jednak ta opcja wydaje się być jeszcze ciekawsza. Tradycyjne albumy fotograficzne do zdjęć pod folię pozwalają na układanie zdjęć w albumie w dowolnej konfiguracji. Fotografie pokrywa się następnie specjalną folią i voilà – zdjęcia znajdujące się w albumie są gotowe do podziwiania.

  • albumy kieszeniowe z koszulkami na zdjęcia – ten sposób przechowywania zdjęć gwarantuje, że nie zostaną one uszkodzone. Warto jednak podkreślić ich wadę – koszulki mają określony rozmiar, co nie daje nam swobody w umieszczaniu większych zdjęć.

Przy zakupie albumu warto zwrócić uwagę na ilość zdjęć jaką może pomieścić, jak duże mogą być umieszczone w nim fotografie. Wygląd okładki, a nawet stronnic, jest kwestią estetyki. Często oferowane są grawerowane okładki, istnieją też oprawione w skórę z pergaminowymi stronami. A może w środku ma dominować kolor czarny, zamiast klasycznej bieli?

Albumy na zdjęcia dla każdego

Reasumując, każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od sprzętu jakim dysponujemy, umiejętności fotograficznych jakie posiadamy – miło jest mieć możliwość powrotu do wspomnień. Wywołanie zdjęć daje nam duże pole do popisu, możemy wybierać pomiędzy matowym i błyszczącym papierem, dodać ramkę wokół fotografii, wybrać format. Opcji jest wiele. Pewne jest to, że nawet znajomi będą chętniej oglądać zdjęcia mogąc je fizycznie dotknąć, zamiast oglądać na ekranie komputera. Dodatkowym atutem albumów, jest ich ogromny wybór. Zachwycają feerią barw, różnorodnością. Dziecko zapewne ucieszy się wersji z motywem z bajki, dorośli zaś mogą sięgnąć po bardziej stonowane barwy. Jedno jest pewne – wybór jest ogromny i nic nas nie ogranicza.