Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Prowadzenie transakcji w banku przez internet nie wystarczy. Niejednokrotnie przez internet można zakupić książkę, urządzenia AGD czy odzież nie wychodząc z domu. Obecnie dla wielu osób zakupy online to codzienność oraz łatwy sposób na zamówienie niezbędnych produktów. Nic w tym dziwnego. W obecnych czasach nie wychodząc z domu można przecież kupić wszystko, bardzo często w o wiele bardziej przystępnych cenach niż w sklepie stacjonarnym.

Jak wybrać program antywirusowy?

Należy pamiętać jednak, że przeprowadzanie transakcji w internecie nie zawsze jest bezpieczne. Co więc warto wiedzieć o zakupach w internecie? Jak wykonać płatność z zachwianiem ostrożności? W  poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Strony internetowe, które są fałszywe

W internecie istnieją różne zagrożenia, coraz bardziej popularnie występujące w sieci. Wśród nich przoduje phishing. Mianem tym określa się strony internetowe, które są fałszywe. Co ma to wspólnego z zakupami online? Przede wszystkim wiele przestępstw internetowych odbywa się poprzez stworzenie nieprawdziwych stron, pod które podszywają się cyberprzestępcy. Właśnie poprzez zakup na tego typu stronie niepowołane osoby mogą zyskać dostęp do naszych danych bankowych. Nowoczesne programy antywirusowe pozwalają na przeprowadzenie płatności w bezpieczny sposób, warto jednak za każdym razem sprawdzać zabezpieczenie strony z jakiej korzystamy.

Szczególną uwagę zawsze warto zwrócić na protokół SSL oraz transmisję danych. Przy wypełnianiu formularzy, a także realizacji płatności w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o tym, że adres każdej witryny za zaczyna się na ,,https”. Zaraz obok zawsze znajduje się również znak kłódki, który oznacza połączenie bezpieczne, zapewniające, że nikt obcy nie ma dostępu do naszych danych, które wprowadzamy poprzez stronę. Kolejną rzeczą jest ilość opcji do wyboru podczas płatności. Zakupy w realnych sklepach zawsze oferują bowiem dostęp do płatności poprzez wiele banków.

Programy antywirusowe – jaka jest podstawowa ochrona w sieci?

Jeśli zależy nam na bezpiecznych zakupach w sieci z pewnością warto pomyśleć o ochronie antywirusowej. Na rynku istnieje wiele bardzo nowoczesnych i skutecznych programów antywirusowych takich jak na przykład AVG, Norton czy ESET. Zapewniają one najwyższej jakości ochronę podczas realizacji płatności, logowania w internecie czy surfowania po internecie. Korzystając z możesz mieć pewność, że Twój komputer nie zostanie zainfekowany przez wirusa, a także nie będzie śledzony przez żaden program szpiegowski. Producenci tacy jak Norton 360 czy Bitbefender oferują obecnie najlepsze programy antywirusowe, które oferują wysoką ochronę między innymi w zabezpieczeniu haseł. W zapewnieniu bezpieczeństwa online ważna jest również  zaktualizowana przeglądarka. Zapewnia ona dodatkową ochronę przed wirusami w sieci. Jeżeli na stronie nie występują wymienione zabezpieczenia należy mieć się na baczności i nie podawać swoich danych.

Poznaj sprzedawcę u którego kupujesz

Przed założeniem konta w sklepie internetowym oraz dokonaniem płatności z pewnością warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów takich jak :

  1. Dane sprzedającego – na stronie w sekcji kontakt powinny znajdować się dane takie jak numer telefonu, adres firmy bądź sklepu lub NIP
  2. Opinie o sklepie – warto zwrócić uwagę na komentarze oraz opinie klientów o sklepie na forach internetowych bądź wśród znajomych
  3. Regulamin oraz warunki sprzedaży – to ważna kwestia, na jakich zasadach odbywa się zakup produktów lub usług. Dokładne zapoznanie się z regulaminem pomoże w zabezpieczeniu się przed oszustami. Ważna jest również weryfikacja rodzajów płatności.

Rejestracja oraz logowanie. Finalizacja zamówienia.

Jeżeli zależy nam na rozsądnych zakupach i nie chcemy nabyć niepotrzebnych rzeczy z pewnością warto najpierw poznać stronę internetową oraz jej kategorie. Jeśli mamy pewność, że sklep nie jest fałszywy możemy przejść do etapu rejestracji oraz logowania, a potem finalizacji. Przed dokonaniem płatności czytaj pojawiające się komunikaty i na bieżąco sprawdzaj co dzieje się na stronie. Przed dokonaniem płatności sprawdź również zawartość koszyka, abyś miał pewność, że kupujesz wyłącznie te produkty, których potrzebujesz. Na samym końcu pozostaje Ci finalizacja zakupu. Przed płatnością sprawdź jeszcze raz cenę oraz ilość produktów. W kolejnym, ostatnim już kroku możesz wykonać transakcję bankową i zapłacić za zakupy. Na samym końcu pamiętaj o wylogowaniu się ze strony internetowej sklepu. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu Twoje dane są bezpieczne, a konto klienta jest odpowiednio zabezpieczone.

Pamiętaj o zachowaniu dokumentu zakupu

Jeżeli zrobisz już zamówienie w danym sklepie oraz dokonasz bezpiecznej płatności pozostaje Ci tylko czekanie na przesyłkę. Warto zrobić zrzut ekranu ze strony internetowej sklepu, aby mieć potwierdzenie realizacji transakcji. Większość sprzedawców przesyła na adres email klienta potwierdzenie zamówienia, które warto zachować jako dowód zakupu.

Patronem wpisu jest właściciel serwisu poświęconego tematyce kobiet w IT – technologywomen.pl.